Folytatjuk utunkat Márton Petra dietetikusunkkal, aki a sikeres diéta alapjait mutatja meg nekünk:
Tippek a sikeres diéta/életmód eléréséhez:
Törekedj a változatosság fenntartására: ahhoz, hogy a kitűzött céljaid el tudd érni, fontos, hogy a kialakított életmód (nem diéta) hosszú távon fenntartható legyen.
Legyen minden étkezésre legalább 5 különböző bevált verzió, amit VÁLTAKOZVA alkalmazol és min. havonta lecserélsz.
Az előző részben említettük, fontos, hogy kedvenc ételeid is időről-időre helyet kapjanak az étkezésben, hiszen, ha túl erős megszorításokkal élsz, jojo effektus lesz az eredmény.
Azért és ÚGY étkezz, hogy sportolni tudj. Ne azért sportolj, mert bünteted magad vagy kompenzálsz. Ehelyett inkább így gondolj rá: A kiegyensúlyozott étrend téged szolgál és a tevékenységekhez pont szükséges tápanyagokat és energiát biztosítja.
Ne hagyj ki étkezést! Fontos, hogy a napi energiabevitel legyen az pl. 1900 kcal (EGYÉNTŐL és CÉLTÓL függően) oszd el 4-5 étkezésre, melynek legnagyobb részét a főétkezésekkel (reggeli, ebéd, vacsora) vidd be.
Ha kihagysz étkezést, vagy a legelterjedtebb mítoszok szerint “6-7 után nem eszel” a következő étkezésed lesz túlkompenzált! Így ha másnap délelőtt folyamán viszel be 2000 kcal-t, az a nap végén ugyanúgy energiatöbblet lesz, tehát csak magadat csapod be vele.
Ehelyett tehát, próbált nyugodt körülmények között, nem túlzásba vitt főétkezésekkel elosztani az energiabeviteled.
A hidratációról soha nem lehet eleget beszélni. Legyen az újévi fogadalmad/célod akár fogyás vagy “csak” kiegyensúlyozott táplálkozás, a napi folyadékbevitel 80%-a víz/ ásványvíz legyen, ne cukros és ZERO üdítők. A folyadék mennyiségét pedig a napi fizikai tevékenységhez igazítsd, de óránként 200 ml vízzel lehet alapszabály.