fbpx

A legfinomabb kása, amit eddig készítettünk. Állítjuk, hogy zab a ludas mindenért! A hagyományos Márton napi ludas kását zabpehellyel készítettük és igazán finom lett a végeredmény. A zabpehely állaga, a zöldségek és sült libacomb teljes harmóniát alkotnak a tányéron.

Hozzávalók 2 főre:

2 libacomb

Liba belsőség (2szív, 2zúza)

2 gerezd fokhagyma

1/2 fej hagyma

Körte/alma

Rozmaring és/vagy Majoranna

Bors

2 kanál libazsír vagy kacsazsír

Zabos kása:

1/2 fej hagyma

2 szál répa

1 szál fehérrépa

2 db csiperke gomba

100g Avena GoFit Zabpehely

200ml víz

Bors

Fél csokor petrezselyem apróra vágva

Elkészítés:

A hagyományos ludaskása készítésénél a húst levesben főzik meg, mi az erőteljesebb ízek kedvéért a libacomb esetében a sütőt választottuk. Elsőként a szívet és zúzát apróra vágjuk, és felrakjuk egy lábasban főni, sóval, borssal ízesítve. Amíg a libacomb készül, addig az azok is megpuhulnak. A libacombokat megtisztítjuk, tepsibe rakjuk, sózzuk, borsozzuk és megszórjuk rozmaringgal mindkét oldalát. A libacomb mellé helyezünk 2 gerezd késlappal összeroppantott fokhagymát, egy felvágott fél fej hagymát, egy fél körtét vagy almát és 1-2 kanál zsírt. Lefedjük, majd 170°C-ra előmelegített sütőbe tesszük 2 órára, amikor kész, kitakarjuk és 15 percet pirítjuk, hogy ropogós legyen a bőre. Közben elkészítjük a zabkását.

Felvágjuk kis darabokra a zöldségeket (répa, fehérrépa, gomba). Fontos, hogy kisebb méretre vágjuk a zöldséget, hiszen a zabpehely hamar megfő, így a zöldségnek is lesz ideje megpuhulni. Egy lábasban megdinszteljük az apróra vágott hagymát, ha félig kész hozzáadjuk a répát és fehérrépát, kevergetve pirítjuk körülbelül 5 percig. (Csak akkor sózunk, ha már a zabpehely is benne van.) Feljebb vesszük a főzőlapot, hogy forróbb legyen a lábas, hiszen a gombát is pirítani szeretnék és nem fonnyasztani. Ha forró, hozzáadjuk a gombát és azt is kevergetve pirítjuk pár percig. Visszavesszük normál állásra a főzőlapunkat, kis idő múlva hozzáöntjük a zabpelyhet, kavargatjuk 1-2 percig, majd hozzáöntjük a vizet. Ekkor sózzuk (2 jó csipet só, bors, apróra vágott petrezselyem fele). Addig főzzük és közben rendszeresen kavargatjuk, míg a zabpehely fel nem veszi a vizet és igazi kása állaga nem lesz.

Ha megfőtt az aprólék leszűrjük és belekeverjük a zabkásába. Ha kész és megpirult a libacomb is, akkor a combokról villával letépkedjük a húst, amit szintén a kásába keverünk. Vagy a zabkását a libacomb mellett köretként fogyasztjuk. A végén megszórjuk az apróra vágott petrezselyem másik felével.

Jó étvágyat!